Yayın Hayatına Başlarken…

pdf                                                                                                                        Eskisehir Med J. 2020; 1 (1): 1

Eskişehir Tıp Dergisi ilk sayısıyla yayın hayatına başladı. Bu dergiyi kurarken en büyük amacımız bilim camiasında merak uyandıran konuları, çalışmaları ulusal ve uluslararası platformlarda online olarak erişime sunmaktır. Eskişehir Tıp Dergisi, klinik tıp bilimleri, temel tıp bilimleri ve sağlık bilimleri alanındaki araştırmaları, derlemeleri, ilginç olguları, editöryel yorumları ve editöre mektupları yayınlar. Bu yayınları yaparken yazardan ve okuyucudan ücret talep etmez.

Dergi, Eskişehir Şehir Hastanesi’nin bilimsel yayın organıdır. Türkiye’de ve dünyada tüm sağlık çalışanlarının ücretsiz olarak erişebileceği ve yararlanabileceği bir dergi platformu olmayı amaçlamıştır. Bu yüzden kurulum aşamasında hedefimiz ulusal ve uluslararası indekslere başvurarak derginin bilinirliğini ve güvenilirliğini kanıtlamaktır. Dergi dili Türkçe ve İngilizce olmakla beraber dergimiz uluslararası düzeye ulaştıkça dergi dilini İngilizce’ye, özet dilini ise hem Türkçe hem İngilizce’ye çevirmeyi planlamaktadır.
Dergimizin nihai hedefi Science Citation Index ve PUBMED gibi prestijli indekslere dahil olmaktır. Hayalimiz bu olsa da bazı bilimsel dergilerin büyük umutlarla kurulduğunu fakat yeterli yayın alamadıklarından yayın hayatlarını bitirmek zorunda kaldıklarını üzülerek görüyoruz. Dergimizi ileri götürmek için önümüzde uzun, yorucu ve emek isteyen bir yol olduğunu biliyoruz. Bu yolda bize yardım edecek ve yol arkadaşlığı yapacak herkese şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.
Saygılarımla,

Özge TURGAY YILDIRIM
Baş Editör
Eskişehir, Türkiye